Güle güle 2017!

Bu yılı bitirmek üzereyiz. Ve koca bir yıl ne yaptık? Hiç! Koca bir hiç! Şaka şaka. Tabi ki de böyle depresif laflara girmeyeceğim.😀 Yıl biterken evde boş boş oturduğum bi cumartesi akşamı (bu akşam) bu yıl neler yaptığımı log tarzında buraya yazmak istedim.

Aslında 2018'de motivasyon amaçlı ne sözler versem de kendime yapmasam acaba diye düşünürken 2017'yi yazmak aklıma geldi. Bu yıl da aslında fena bi yıl sayılmaz diye düşündüm ve neler yaşadığımı bi listelemek istedim.

Öncelikle yazılımcılar olarak fazla sosyal olmayan bir hayatımız olduğunu göz önünde bulundurursak motivasyonlarımız da genelde şu şekilde oluyor, nasıl daha çok blog yazabilirim, daha çok proje yaratayım, daha çok konuşma yapayım vs vs. Ben de listemi böyle şeylerle doldurmak istedim. Beni duyanlara sesleniyorum buradan. Sizden de bir 2017 bilançosu bekliyorum. Belki birilerimizin 2017'si diğerlerinin 2018 motivasyonları olabilir😋

Yeni iş

2017'nin başında enuygun.com ‘dan sahibinden.com’a geçiş yaptım. Bu yıl içerisinde onlarca arkadaşım oldu 9 tane de dostum oldu! Mükemmel bir mobil ekibiz. Hepinizi çok seviyorum. Bu yıl hayatımdaki en büyük değişiklik sizlerdiniz. Alkış.👏

Blog

Bu yıl neler yazmışım diye bir bakayım dedim ve gerçekten şaşırdım aslında. Yılın şu son dönemleri her ne kadar çalışmak ve blog yazmak için kendimi motive görmesem de yıla fena başlamamışım.

Toplamda 27 tane medium’da blog yazısı yazmışım. Bunlardan 26 tanesi İngilizce 1 tanesi de Türkçe. Teknik blog olduğu için İngilizce yazıyorum. Böylece daha çok kişiye ulaşmış oluyor anlatmak istediklerim. Hem de ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum.(Anı: Bi yazımda yabancı bi abimiz “kardeş çok güzel yazmışsın da şu şu cümleden hiç bişey anlamadım ingilizceni geliştir” yazmış ulen…Neyse.😄)

Toplamda blog yazılar 126.000 kez görüntülenmiş. 60.000 kez okunmuş. Umarım bu rakamı 2018'de arttırırım.

Open Source

Github’da hep daha fazla aktif olmak istedim ama istediğim kadar aktif olamadım bu sene. Github’a bi göz attığımda da istatistikler şu şekilde.

10 tane proje oluşturmuşum 4.360~star, 510~ fork. 10 projenin geneli UI kütüphanesi kalanı da Architecture ve utilities üzerine. Önümüzdeki sene sadece repo yaratmaktansa açık kaynak projelere contribute olmak istiyorum. Umarım bu hedefimi de yerine getiririm. Bu yıl sadece 3–5 ufak projeye contribute olabilmişim.

Etkinlik

GDG(Google Developer Groups) olmazsa heralde etkinliklere ve topluluklara bu kadar önem veremezdim. Gerçekten şahane bir ortam. Öğrenciliğimde etkinlikte yer alarak başladığım ve daha sonradan eskişehirde diğer arkadaşlarımızla etkinlik düzenlediğimiz için bu etkinlikler benim için çok önemli.

O zamanlar bizleri kırmayıp taaa Eskişehire bizlere bir şeyler öğretmek ve yol göstermek isteyen GDG bünyesinde bir çok arkadaşım/abim/ablam oldu. Bunlar sayesinde bilgi paylaşımının önemini biliyorum ve bu yıl da teknoloji etkinliklerine katılımcı/konuşmacı olarak katılıp diğer arkadaşlara destek olmaya çalıştım.

GDG İzmir, GDG İstanbul, GDG Trabzon, GDG Eskişehir topluluklarının düzenlediği DevFest etkinliklerine konuşmacı olarak davet edildim. Emeği geçen arkadaşlara tekrardan çok teşekkür ediyorum. Emeğiniz paha biçilemez. Yaptığınız iş paha biçilemez.

Bunun dışında Droidcon Berlin ve Firebase DevSummit- Amsterdam etkinliğine katıldım. Harika etkinliklerdi. Takip ettiğimiz bir çok yazılımcıyla tanıştık, dinledik.

Sahibinden.com olarak Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, Sabancı Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi’ne gidip Android Programlama anlatmaya çalıştım. Pırıl pırıl insanlar. Gümbür gümbür geliyorlar.

Bitcoin😂

He bunu da bilançoya yazmasam olmaz. Yılın başında şirkette bitcoin toplantısı yaptık ve 16–17 tane bitcoini olan bir arkadaşımız bize kriptoparayı ve altyapısını anlattı. Heh işte tam o toplantıdan sonra keşke bitcoin alsaydık be. Ulen.. Neyse.

Bu arada o arkadaş işi bıraktı. Arkadaşlarının ufak bi startupına gitti. Şimdi ne yapıyor bilmiyorum. Para sayıyor olabilir. Kardeşim benim ya..😜

İstiklal marşı, kapanış!

Benim bilançom bu. Yılın sonuna doğru 2017 motivasyonumu kaybetsem de yılın ortalarına kadar fena getirmemişim. Yazarken bunu farkettim. Umarım önümüzdeki sene bunları yıl içerisinde daha homojen dağıtabilirim. Tabi herşey bunlardan ibaret değil. 2018'de kendime bi hobi bulmam lazım bu arada. Film izlemek hobi değil arkadaşlar kendimizi kandırmayalım. Çok temiz 5 buçuk dakikanızı çaldım. Kalın sağlıcakla.

Software Engineer at Storytel

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Mert SIMSEK

Mert SIMSEK

Software Engineer at Storytel

More from Medium

Real and Virtual worlds -My submergency VR Installation Progress

Entry 2: Notes from Kazan

Rockin’ Robin

What is KYVE Network?